Komputeryzacja informatyzacja

Często możemy zauważyć w sklepach wyposażenie stanowiska kasjera w role nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i fizycznego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania powszechnie wręcza się w długich marketach oraz sklepach chodzących do budowy sklepów.

Istnieje w nich więcej asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a jedne produkty równie często są sprzedawane, jak również zamawiane. Stąd też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i robienia transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze zawsze ta komputeryzacja jest chciana. Przykładowo, kiedy mamy do podejmowania z niewielkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W postaci gdy jednorazowo zamawiamy kilka czy kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie i jeżeli rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment wydać na parę lub kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na jakimkolwiek konkretnym produkcie. W pozycji jak tego zestawu jest kilku, nie ma przy tym ogrom pracy, i prosto jest upilnować wszelkie kolei w końcu ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony poziom dochodów, to musi brać tego narzędzia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i korzystania jej przy każdej transakcji, jest pełny wybór co do rodzaju kasy. W sukcesu malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt dużo funkcji, natomiast jest ubogi w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to kryteria najistotniejsze dla nas w wypadku zakupu kasy i że przez długi chwila nie ulegną one zmianie.